Xəzər rayonu 262 nömrəli tam orta məktəbin şagirdləri Azərbaycan Milli Kitabxanasında ekskursiyada olublar
22-04-2022
Aprelin 22-də Xəzər rayonu 262 nömrəli tam orta məktəbin VII-X sinif şagirdləri 23 Aprel – Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasında ekskursiyada olublar.  Şagirdlər Milli Kitabxananın binası ilə tanış olmuş, elektron kataloq və elektron kitabxanadan istifadə qaydaları haqqında məlumat almış, iş prosesini izləmişlər.
Kitabxananın sərgi zalında yer alan “18 aprel Beynəlxalq Abidələr və Tarixi Yerlər Günü”, “Şuşa biz səni dirçəldəcəyik”, “Qarabağ  Azərbaycandır!”, “Məmməd Rahim – 115”  və digər sərgilərlə tanış olublar. Milli Kitabxananın “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsində olarkən muzeydə qorunan unikal və miniatür kitablarla tanışlıq onlarda böyük maraq hissi oyadıb. Muzeydə qorunan “Əkinçi” qəzeti, “Molla Nəsrəddin” jurnalının ilk nömrəsi xüsusi olaraq onların diqqətini çəkib.
Uşaqları maraqlandıran suallar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən cavablandırılıb.
Şagirdlər Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən həftənin bütün günləri fasiləsiz 24 saat ərzində gənclərin və bütün vətəndaşların sərbəst şəkildə kitab mütaliə etməsinə şərait yaradan “Açıq Kitabxana” ilə tanış olublar. Uşaqlara Açıq Kitabxanada “Mən oxudum, sən də oxu” kitabı kitaba dəyişmə guşəsi, “Dövri mətbuat” və “Uşaq guşəsi” haqqında məlumat verilib.
Burada uşaqlar Açıq Kitabxananın fondunda olan kitablara nəzər salmış, məktəbin kitabxana müdiri Aytən xanım Məmmədovanın şair Əli Tudənin “Seçilmiş əsərləri”ndən mütaliəsini dinləyiblər.
Uşaqlara rəhbərlik edən müəllimələr Şəfa Fərəcova və Könül Priverdiyeva şagirdlərin Milli Kitabxanadan unudulmaz xoş hisslərlə ayrıldıqlarını xüsusi vurğulamış və gələcəkdə tələbə olaraq kitabxananın oxucusu olmalarını arzulamışdır.

Pupils of secondary school No. 262 of Khazar region went on an excursion to the National Library of Azerbaijan
On April 22, pupils of classes VII-X of secondary school number 262 of Khazar region were on an excursion in the National Library of Azerbaijan on the occasion of April 23 - World Book and Copyright Day. The pupils got acquainted with the building of the National Library, received information about the electronic catalog and the rules for using the electronic library, and observed the work process.
They got acquainted with "April 18 International Day of Monuments and Historical Places", "Shusha we will revive you", "Karabakh is Azerbaijan!", "Mommed Rahim - 115" and other exhibitions located in the exhibition hall of the library. While visiting the "Rare books and library museum" department of the National Library, they got to know the unique and miniature books preserved in the museum and aroused great interest in them. The first issue of "Akinchi" newspaper and "Molla Nasreddin" magazine preserved in the museum especially attracted their attention.
The employees of the National Library answered the questions of interest to the children.
The pupils got acquainted with the "Open Library", which provides opportunities for young people and all citizens to read books freely, 24 hours a day, every day of the week, operating under the National Library. At the Open Library, children were told about the corner “I read it, you read it too”, “Periodicals” and “Children's corner”.
Here the children had a look at the books in the collection of the Open Library and listened to the reading of the "Selected Works" of the poet Ali Tude by the school librarian Ayten Mammadova.
The teachers Shafa Farajova and Konul Priverdiyeva, who led the children, emphasized that the pupils left the National Library with unforgettable good feelings and wished them to become readers of the library as students in the future.