Milli Kitabxanada “21 Sentyabr – Beynəlxalq Sülh Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
21-09-2021
Hər il 21 sentyabr tarixi bütün dünyada Beynəlxalq Sülh Günü kimi qeyd edilir. Sülh günü ilk dəfə 1981-ci ildə BMT tərəfindən təsis edilib. O vaxtdan Beynəlxalq Sülh günü sentyabr ayının hər 3-cü çərşənbə axşamı qeyd edilirdi. Lakin 2001-ci ildə Birləşmiş Krallıq tərəfindən təklif olunan qətnamə ilə 2002-ci ildə BMT Sülh Günü üçün 21 sentyabr tarixini dəqiq tarix kimi müəyyənləşdirib və bu tarixi ümumdünya atəşkəs günü elan edib.
21 sentyabr nəinki yalnız xalqlar arasında, həmçinin, ailələrdə, məktəblərdə köklü zorakılığa qarşı mübarizənin əldə olunmasına nail olmaq üçün bir gündür. Bu səbəbdən də 21 Sentyabr bütün planet insanları üçün çox vacibdir.
Beynəlxalq Sülh Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mözvu ilə əlaqədar kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «21 сентября - Международный день мира»
21-09-2021
Ежегодно 21 сентября во всем мире отмечается как Международный день мира. Международный день мира был учрежден Генеральной Ассамблей Организации Объединенных Наций в 1981 году. Первоначально его отмечали в третий вторник сентября. Однако в 2001 году, Генеральная Ассамблея единогласно приняла резолюцию, в которой постановила, что с 2002 года Международный день мира будет отмечаться ежегодно 21 сентября как день всеобщего прекращения огня и отказа от насилия.
21 сентября - это день борьбы с радикальным насилием не только среди народов, но и в семьях и школах. Именно поэтому 21 сентября – важная дата для всех людей на планете.
По случаю Международного дня мира сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены книги, фотоматериалы и статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm.