Sülh bəşəriyyət üçün gərəkli olan dəyərdir, əmin-amanlığa, dinc yanaşı yaşamağa çağırışdır. Sülh dövlətlərin bir-biri ilə münasibətlərinin qeyri-zorakılıq şəraitində qurulması, bir-birinin milli maraqlarını uzlaşdırması deməkdir. Sülh bəşəriyyətin ehtiyac duyduğu ən qiymətli vasitədir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı 1981-ci il 21 sentyabrda dünya ölkələrinin yekdil qərarı ilə 1981-ci il 21 sentyabrın Beynəlxalq Sülh Günü kimi qeyd olunması barədə qərar qəbul edib. Belə bir tarixi günün təsis edilməsində əsas məqsəd bütün ölkələri və xalqları həmin gün hərbi əməliyyatları dayandırmağa və ya sülh problemləri ilə bağlı təhsil və ictimai maarifləndirmə kampaniyaları keçirməyə dəvət etməkdir.
Azərbaycan sivil, humanist, demokratik ənənələrə sadiq olan sülhsevər dövlətdir. Hər il Beynəlxalq Sülh Gününü qeyd edən Azərbaycan yaşından, irqindən, milliyyətindən, dinindən, dilindən və cinsindən asılı olmayaraq hər kəsi sülhə səsləyir. Bu əlamətdar gün münasibətilə dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti və icmalar tərəfindən müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Milli Kitabxanada “21 Sentyabr - Beynəlxalq Sülh Günü” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə sülh, ədalət, multikulturalizm, tolerantlıq, birgəyaşayış və s. mövzularda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, Azərbaycan bəstəkarlarının sülh mövzusunda bəstələdikləri musiqi notları nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «21 сентября – Международный день мира» и одноименная традиционная книжная выставка
21-09-2024
Мир – это ценность для человечества, призыв к мирному сосуществованию. Это  – установление дружественных отношений между государствами, согласование национальных интересов. Мир – главная ценность нашей жизни.
Международный день мира был учрежден Генеральной Ассамблей Организации Объединенных Наций 21 сентября 1981 года. Основная цель учреждения этого знаменательного дня – призвать все страны и народы прекратить военные действия, а также провести образовательные и общественно-информационные акции по проблемам мира.
Азербайджан – цивилизованное, толерантное и миролюбивое государство, приверженное демократическим традициям. Азербайджан, ежегодно отмечающий Международный день мира, призывает всех к миру, независимо от возраста, расы, национальности, религии, языка и пола. По случаю этого знаменательного дня проводятся различные мероприятия государственными учреждениями и организациями гражданского общества.
В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «21 сентября – Международный день мира» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_sulh_gunu/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируются книги на азербайджанском и иностранных языках, посвященные темам мира, справедливости, мультикультурализма, толерантности, сосуществования и т.д. Представлены также ноты, написанные азербайджанскими композиторами на тему мира.