Fevralın 21-i dünyada Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunur. Əlamətdar gün 1999-cu ildə Banqladeşin təşəbbüsü ilə UNESCO tərəfindən elan olunub.
Dünyada məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən dillərin qorunması məqsədilə hər il keçirilən Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dilinin varlığını hiss etmək, onunla qürur duymaq, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır.
Azərbaycanda ana dilinin hərtərəfli inkişafı, işlək dilə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması Ulu Öndər Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn siyasətinin nəticəsidir.
Bu gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “21 Fevral – Beynəlxalq Ana dili Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin ana dili haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_ana_dili_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

A virtual exhibition called "February 21 - International Mother Language Day" was presented to users online in the National Library
21-02-2022
February 21 is celebrated as International Mother Language Day. The significant day was announced by UNESCO in 1999 at the initiative of Bangladesh.
International Mother Language Day, which is held every year to protect endangered languages, reminds everyone that they have the right to feel the presence of their native language, to be proud of it, to protect it, and to develop it.
The comprehensive development of the mother tongue in Azerbaijan, its transformation into a working language, and finding its way into the system of international relations is the result of the policy of the Great Leader Heydar Aliyev aimed at protecting the language.
On the occasion of this day, a virtual exhibition called "February 21 - International Mother Language Day" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. In the virtual exhibition, the views of prominent personalities of Azerbaijan about the mother tongue, photos, books related to the topic and articles published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_ana_dili_gunu/index.htm