Oktyabrın 18-i Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin otuzuncu ildönümü tamam olur. Bu illər ərzində demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlətin qurulması xalqımızın tarixi nailiyyətidir.
Hələ ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq Azərbaycanın böyük oğlu Heydər Əliyevin strategiyasına uyğun respublikamızda həyata keçirilən genişmiqyaslı proqramlar müasir iqtisadi potensialın formalaşdırılmasına, sosial-mədəni həyatın canlandırılmasına və milli-mənəvi dəyərlərin dirçəldilməsinə yönəldilərək gələcək müstəqilliyimizin təmin olunması üçün zəmin hazırlamışdı.
Bu tarixi gün münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Oktyabr – Dövlət Müstəqilliyinin Bərpası Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin müstəqilliyimizin bərpası ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/dovlet_musteqilliyi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Otuz illik inkişaf yolumuzun ən parlaq nəticəsi ondan ibarətdir ki, bu gün Azərbaycan, sözün əsl mənasında, artıq tam müstəqil ölkədir. Ölkəmizdə gerçəkləşdirilən siyasət daim Azərbaycan xalqının maraqlarına xidmət göstərir.

October 18 marks the 30th anniversary of the restoration of state independence of the Republic of Azerbaijan. The establishment of a democratic, legal and secular state is a historical achievement of our people.
Since the 1970s, large-scale programs implemented in our country in accordance with the strategy of Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev have laid the foundation for our future independence, aimed at building modern economic potential, reviving socio-cultural life and reviving national and moral values.
On the occasion of this historic day, staff of Azerbaijan National Library prepared a virtual exhibition named “18 October – Day of Restoration of Independence”. The virtual exhibition features views of remarkable people of Azerbaijan on the restoration of our independence, as well as photos, books and articles on the topic.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/dovlet_musteqilliyi_gunu/index.htm
The most striking result of our thirty-year path of development is that today Azerbaijan is, in the true sense of the word, a completely independent country.