Milli Kitabxanada “16 noyabr - Beynəlxalq Tolerantlıq Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Noyabr 16 2024
Hər il noyabrın 16-sı Beynəlxalq Tolerantlıq Günü kimi qeyd olunur. Beynəlxalq Tolerantlıq Günü 1995-ci ildə YUNESKO-nun 50 illiyi münasibətilə təsis edilib. Məqsəd qurumun nizamnaməsində qeyd olunduğu kimi, dünyada hamını bir-birinə dözümlülük nümayiş etdirərək mehriban qonşular kimi yaşamağa çağırışdır.
Bu gün Azərbaycan dünyada tolerantlıq örnəyi kimi tanınır. Prezident İlham Əliyevin bu sahədə uğurlu siyasəti dünyada mükəmməl model kimi qəbul edilir. Dünyada tolerantlıq örnəyi kimi tanınan Azərbaycan sivilizasiyalararası dialoqun, beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində ardıcıl olaraq zəruri təşəbbüs və çağırışlarla çıxış edir. Son illər ölkəmizdə beynəlxalq humanitar forumların, dünya dini liderlərinin sammitlərinin keçirilməsi, habelə ayrı-ayrı beynəlxalq nümayəndələrin iştirakı ilə bəşəriyyəti narahat edən qlobal problemlər ətrafında birgə müzakirələrin aparılması bunun bariz nümunəsidir. Azərbaycana gələn dünya dini liderlər (xüsusən, qeyri-islam dini liderləri) birmənalı şəkildə təsdiq edirlər ki, Azərbaycan cəmiyyəti digər müsəlman ölkələri ilə müqayisədə daha tolerant və dünyəvi bir ölkədir.
Milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və tarixi dini abidələrin bərpası prosesinə fəal surətdə qoşulan Heydər Əliyev Fondunun ölkəmizdə həyata keçirdiyi "Tolerantlığın ünvanı – Azərbaycan" layihəsi çərçivəsində də çoxsaylı layihələr həyata keçirilməkdədir.
Azərbaycan tolerantlığının ən bariz nümunələrindən biri  2020-ci ilin 27 sentyabrında başlanan 44 günlük Vətən müharibəsində bütün dünyaya bəlli oldu.  30 ilə yaxın Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlayan Ermənistan silahlı birləşmələrinə qarşı müharibədə - istər Birinci Qarabağ savaşında, istərsə də İkinci Qarabağ savaşında, demək olar ki, ölkəmizdə yaşayan bütün azsaylı xalqların övladları iştirak etdilər. Dinindən, irqindən, yaşından və cinsindən asılı olmayaraq, azsaylı xalqlara məxsus bütün insanlar  Prezident, Silahlı Qüvvələrin  Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin çağırışına həmrəy oldular, 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərin qazanılmasında Ali Baş Komandana və ordumuza dəstək verdilər. Onlardan bu ölüm-qalım savaşında "Vətən sağ olsun!", - deyə şəhid və qazi olanları da var, döyüşdən sağ qayıdanları da. Bu qəbildən olan şəhidlərin adları əbədiləşdirilir, döyüş şücaətlərinə görə dövlət başçısının sərəncamları ilə medallarla təltif edilirlər, ailə üzvlərinə dövlət səviyyəsində qayğı göstərilir, qazilərin müalicəsi və sağlam həyata qayıtması istiqamətində lazımi tədbirlər görülür.
Milli Kitabxanada dini mədəniyyətin, tolerantlığın, dinlərarası və mədəniyyətlərarası əlaqələrin təbliği məqsədilə  “16 noyabr - Beynəlxalq Tolerantlıq Günü”  adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Tolerantliq_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Virtual sərgidə Beynəlxalq Tolerantlıq Günü haqqında məlumatlar, tolerantlığın Azərbaycan modeli, Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən sayılan birgəyaşayış və multikulturalizm mövzuları haqqında dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.

Ежегодно 16 ноября в мире отмечается Международный день толерантности. Этот день был учрежден в 1995 году по случаю 50-летия ЮНЕСКО. Согласно уставу организации, цель учреждения этого дня – призвать людей проявлять терпимость и жить в добрососедстве друг с другом.
Сегодня Азербайджан признан в мире образцом толерантности, и успешная политика Президента Ильхама Алиева является ярким тому примером. Азербайджан, ставший образцом толерантности, последовательно выдвигает важные инициативы и призывы, направленные на обеспечение межцивилизационного диалога, обеспечение международного мира и безопасности. Ярким подтверждением этого являются проходящие в последние годы в Азербайджане международные гуманитарные форумы и саммиты религиозных лидеров мира, а также обсуждения глобальных проблем человечества. Мировые религиозные лидеры (в частности, неисламские религиозные лидеры), посещающие Азербайджан, единогласно подтверждают, что азербайджанское общество является более толерантной и светской по сравнению с другими мусульманскими странами.
В рамках проекта «Адрес толерантности – Азербайджан», реализуемого в нашей стране Фондом Гейдара Алиева, который активно участвует в процессе сохранения национально-духовных ценностей и восстановления исторических религиозных памятников, осуществляются многочисленные проекты.
Один из самых ярких примеров толерантности Азербайджан продемонстрировал в 44-дневной Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года. Как в Первой, так и во Второй Карабахской войне против армянских вооружённых сил, оккупировавших азербайджанские территории на протяжении почти 30 лет, участвовали практически все народы, проживающие в нашей стране. Независимо от религии, расы, возраста и пола, все люди, принадлежащие к национальным меньшинствам, откликнулись на призыв Президента, Верховного главнокомандующего Вооружёнными силами Ильхама Алиева и поддержали Историческую Победу в 44-дневной Отечественной войне. Среди них были и те, кто отдал свою жизнь за территориальную целостность Азербайджана, произнося слова «Да здравствует Родина!», и те, кто вернулся живым. Имена этих героев увековечиваются, по Распоряжению Президента они награждаются медалями за боевые заслуги, их семьям оказывается поддержка на государственном уровне, а для лечения и возвращения к нормальной жизни ветеранов войны принимаются все необходимые меры.
В Национальной библиотеке в целях пропаганды религиозной культуры, толерантности, межрелигиозного и межкультурного диалога организована виртуальная выставка под названием «16 ноября — Международный день толерантности».
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Tolerantliq_Gunu/index.htm.
На виртуальной выставке демонстрируются материалы о Международном дне толерантности, а также книги и статьи, опубликованные в периодической печати по следующим темам: модель толерантности в Азербайджане, сосуществование и мультикультурализм, являющиеся основными приоритетами государственной политики Азербайджана и др. Отметим, что книги представлены на азербайджанском и других языках.