13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlilllər Günü kimi qeyd olunur.
Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının qərarı ilə gözdən əlillik və zəif görmə problemlərinə diqqəti cəlb etmək məqsədilə yaradılmışdır.
Günün məhz bu tarixdə qeyd olunması görməyənlər üçün relyefli əlifbanın müəllifi, gözdən əlillər üçün ilk təhsil müəssisələrinin yaradıcısı, məşhur fransalı xeyriyyəçi Valentin Qayuinin doğum günü ilə bağlıdır.
O, 1784-cü ildə dünyada ilk dəfə Parisdə hökumətin və xeyriyyə cəmiyyətlərinin köməyi olmadan öz evində şəxsi vəsaiti hesabına kor uşaqlar üçün “işləyən korların emalatxanası”nı açmışdır. İlk dəfə həmin məktəbə kimsəsiz uşaqlar qəbul edilmişdir.
Onun işləyib hazırladığı “unsial” adlanan xüsusi qabarıq şriftin köməyi ilə kor uşaqlara oxu öyrətmək və onlar üçün kitablar çap etmək mümkün olmuşdur. Gözdən əlil uşaqlar həmin şriftlərlə mətn yığmaq bacarığına da yiyələniblər. Bundan başqa, Valentin Qayui gözdən əlillər üçün cihazlar, qabarıq aşkar dərsliklərin, coğrafiya xəritələri və qlobusların istehsalı üçün matrislər qurmuşdur. Gözdən əlillər üçün kitabların yaradılması ideyası da ona məxsusdur.
Azərbaycanda Gözdən Əlillər Cəmiyyəti 2002-ci ildən fəaliyyət göstərir. 1981-ci il iyunun 1-də cəmiyyətin təşəbbüsü ilə həmin cəmiyyətin tabeliyində “Mərkəzi Respublika Korlar Kitabxanası” fəaliyyətə başlayıb. Kitabxananın vəzifəsi I və II qrup gözdən əlillərə ktabxana-informasiya xidməti göstərməkdir.
Beynəlxalq Gözdən Əlilllər Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günüdür” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Gozden_Eliller_Gunu_13_noyabr/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

13 ноября - Международный день слепых.
Международный день слепых был учрежден решением Всемирной организации здравоохранения с целью привлечь общественное внимание к проблемам слепоты и нарушения зрения.
Эта дата совпадает с днем рождения одного из первых тифлопедагогов, автора рельефного алфавита для незрячих, основателя первых учебных заведений для слепых, известного французского благотворителя Валентина Гаюи.
В 1784 в году в Париже, он на собственные средства и в собственном доме открыл первую в мире школу для слепых детей под названием «Мастерская трудящихся слепых». Первыми учениками этой школы стали дети-сироты.
Валентин Гаюи также создал типографию и издал в ней книги, напечатанные «унциалом» — рельефно-линейным шрифтом. Он сконструировал приборы для слепых и матрицы для изготовления рельефных наглядных пособий, географических карт и глобусов. Идея создания книг для слепых также принадлежит Валентину Гаюи.
В Азербайджане Республиканская библиотека для слабовидящих была создана 1 июня 1981 года по инициативе Азербайджанского общества слепых как «Центральная республиканская библиотека для слепых» под эгидой этого общества. Задача библиотеки — предоставлять библиотечные и информационные услуги для слабовидящих групп I и II.
По этому случаю сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «13 ноября - Международный день слепых». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.