13 noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günüdür. Həmin tarix ilk tiflopedaqoqlardan biri, görməyənlər üçün relyefli əlifbanın müəllifi, gözdən əlillər üçün ilk təhsil müəssisələrinin yaradıcısı, məşhur fransalı xeyriyyəçi Valentin Qayuinin doğum gününə təsadüf edir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı onun doğum tarixini Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü kimi elan edib. XVIII əsrə qədər dünyada korlar üçün təhsil müəssisəsi yox idi. Valentin Qayui ilk dəfə Fransada gözü dünya işığından məhrum olanların təhsili üçün xüsusi üsul yaradıb. O, 1784-cü ildə dünyada ilk dəfə Parisdə hökumətin və xeyriyyə cəmiyyətlərinin köməyi olmadan öz evində şəxsi vəsaiti hesabına kor uşaqlar üçün “işləyən korların emalatxanası”nı açıb. İlk dəfə həmin məktəbə kimsəsiz uşaqlar qəbul edilib. Özünün ciddi maddi çətinlik çəkməsinə baxmayaraq, Valentin Qayui mətbəə yaradaraq qabarıq-xətti şriftlə korlar üçün ilk kitablar çap edib.
Bu gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Gozden_Eliller_Gunu_13_noyabr/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «13 ноября - Международный день слепых»
13-11-2021
13 ноября - Международный день слепых. Эта дата совпадает с днем ​​рождения одного из первых тифлопедагогов, автора рельефного алфавита для незрячих, основателя первых учебных заведений для слепых, известного французского благотворителя Валентина Гаюи.
Всемирная организация здравоохранения объявила дату его рождения Международным днем ​​слепых. До 18 века в мире не было учебных заведений для незрячих. Впервые во Франции Валентин Гаюи создал особую методику обучения незрячих людей. В 1784 в году в Париже, он на собственные средства и в собственном доме открыл первую в мире школу для слепых детей под названием «Мастерская трудящихся слепых». Первыми учениками этой школы стали дети-сироты. Несмотря на финансовые трудности, Валентин Гаюи создал типографию и издал в ней книги, напечатанные «унциалом» — рельефно-линейным шрифтом.
По этому случаю сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «13 ноября - Международный день слепых». На виртуальной выставке представлены книги и статьи по данной теме.