Milli Kitabxanada “12 noyabr - Konstitusiya Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub
12-11-2024
Dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğu ilk illərdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi əsaslı islahatlar respublikamızı inkişaf yoluna çıxarmaqla yanaşı, qanunların aliliyini təmin edən, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğuna yol açan yeni milli Konstitusiyanın hazırlanmasına və qəbuluna şərait yaradıb.
Ulu Öndərin şah əsəri hesab edilən Müstəqil Azərbaycanın ilk konstitusiyası 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendum əsasında qəbul edilib. 1996-cı il fevralın 6-da Prezident Heydər Əliyev sərəncamı ilə noyabrın 12-i Konstitusiya günü elan edilib.
5 bölmədən, 12 fəsildən və 158 maddədən ibarət olan Konstitusiyaya əlavə və dəyişikliklər 2002-ci ilin avqustunda, 2009-cu ilin martında və 2016-cı ilin sentyabrında referendum yolu ilə edilib.
Müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası müasir dünyanın tələblərinə uyğun, demokratik, vətəndaşların hüquqlarını tanıyan bir sənəddir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası dünyada mövcud olan az sayda konstitusiyalardan biridir ki, dövlətin ali məqsədinin insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və ölkə vətəndaşlarının layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsi göstərilib. Konstitusiyamızda dövlətin ali məqsədinin məhz insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının müdafiəsi kimi müəyyənləşdirilməsi müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Konstitusiyamız dövlətin məhz vətəndaşların mənafelərinə xidmət etdiyini ən yüksək səviyyədə bəyan edir.
Bu gün 29 yaşlı Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası insanların dilindən, dinindən və irqindən asılı olmayaraq hər kəsə eyni hüquq azadlığı verir.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “12 noyabr - Konstitusiya Günü”  adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Konstitusiya Günü haqqında rəsmi sənəd, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, fotolar, məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə isə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Konstitusiya hüququ, tarixi, Müstəqil Azərbaycanın memarı Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və s. mövzularda Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Virtual and traditional book exhibitions of the same name "12 November - Constitution Day" were presented to users in the National Library
12-11-2024
In the first years of the restoration of state independence, the fundamental reforms carried out by the Great Leader Heydar Aliyev not only put our republic on the path of development, but also created conditions for the preparation and adoption of a new national Constitution, which ensures the rule of law and paves the way for legal, secular state building.
The first constitution of Independent Azerbaijan, which is considered the masterpiece of the Great Leader, was adopted on November 12, 1995 on the basis of a national referendum. On February 6, 1996, by order of President Heydar Aliyev, November 12 was declared Constitution Day.
Consisting of 5 sections, 12 chapters and 158 articles, additions and changes to the Constitution were made through referendums in August 2002, March 2009 and September 2016.
The first Constitution of independent Azerbaijan is a democratic document that meets the requirements of the modern world and recognizes the rights of citizens.
The Constitution of the Republic of Azerbaijan is one of the few existing constitutions in the world, which states that the highest goal of the state is the protection of human rights and freedoms and the provision of decent living conditions for the country's citizens. Defining the highest goal of the state in our Constitution as the protection of human and civil rights and freedoms is of exceptional importance. Our Constitution declares at the highest level that the state serves the interests of citizens.
Today, the 29-year-old Constitution of the Republic of Azerbaijan gives everyone the same legal freedom regardless of their language, religion and race.
On the occasion of this historic day, virtual and traditional book exhibitions named "12 November - Constitution Day" were presented to users in the National Library.
The official document about the Constitution Day, the Constitution of the Republic of Azerbaijan, photos, articles, books in Azerbaijani and foreign languages ​​are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link  https://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm.
In the traditional exhibition, the Constitution of the Republic of Azerbaijan, Constitutional law, history, Great Leader Heydar Aliyev, the architect of Independent Azerbaijan and the Constitution of the Republic of Azerbaijan and other topics are displayed in Azerbaijani and other languages.