Milli Kitabxanada “12 noyabr - Konstitusiya Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub
12-11-2024
Dövlət müstəqilliyinin bərpa olunduğu ilk illərdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi əsaslı islahatlar respublikamızı inkişaf yoluna çıxarmaqla yanaşı, qanunların aliliyini təmin edən, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğuna yol açan yeni milli Konstitusiyanın hazırlanmasına və qəbuluna şərait yaradıb.
Ulu Öndərin şah əsəri hesab edilən Müstəqil Azərbaycanın ilk konstitusiyası 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendum əsasında qəbul edilib. 1996-cı il fevralın 6-da Prezident Heydər Əliyev sərəncamı ilə noyabrın 12-i Konstitusiya günü elan edilib.
5 bölmədən, 12 fəsildən və 158 maddədən ibarət olan Konstitusiyaya əlavə və dəyişikliklər 2002-ci ilin avqustunda, 2009-cu ilin martında və 2016-cı ilin sentyabrında referendum yolu ilə edilib.
Müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası müasir dünyanın tələblərinə uyğun, demokratik, vətəndaşların hüquqlarını tanıyan bir sənəddir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası dünyada mövcud olan az sayda konstitusiyalardan biridir ki, dövlətin ali məqsədinin insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və ölkə vətəndaşlarının layiqli həyat şəraitinin təmin edilməsi göstərilib. Konstitusiyamızda dövlətin ali məqsədinin məhz insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının müdafiəsi kimi müəyyənləşdirilməsi müstəsna əhəmiyyət kəsb edir. Konstitusiyamız dövlətin məhz vətəndaşların mənafelərinə xidmət etdiyini ən yüksək səviyyədə bəyan edir.
Bu gün 29 yaşlı Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası insanların dilindən, dinindən və irqindən asılı olmayaraq hər kəsə eyni hüquq azadlığı verir.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “12 noyabr - Konstitusiya Günü”  adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Konstitusiya Günü haqqında rəsmi sənəd, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, fotolar, məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə isə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, Konstitusiya hüququ, tarixi, Müstəqil Azərbaycanın memarı Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası və s. mövzularda Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В первые годы восстановления государственной независимости фундаментальные реформы, осуществленные Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, не только вывели нашу республику на путь развития, но и создали предпосылки для принятия новой Конституции, которая обеспечила верховенство закона, построение правового, светского государства.
12 ноября 1995 года путем всенародного голосования (референдума) была принята первая Конституция независимого Азербайджана. 6 февраля 1996 года по Распоряжению Президента Гейдара Алиева 12 ноября было объявлено Днем Конституции.
В августе 2002 года, марте 2009 года и сентябре 2016 года в Конституцию, состоящую из 5 разделов, 12 глав и 158 статей, были внесены дополнения и изменения путем всенародного голосования (референдума).
Первая Конституция независимого Азербайджана является документом, который соответствует требованиям современного мира и признает права граждан.
Конституция Азербайджанской Республики является одной из немногих действующих конституций в мире, в которой указано, что высшей целью государства является защита прав и свобод человека, и обеспечение достойного уровня жизни граждан страны. Определение защиты прав и свобод человека и гражданина высшей целью государства – имеет исключительное значение.
Конституция декларирует на самом высоком уровне, что государство служит интересам граждан.
Согласно Конституции Азербайджанской Республики, государство гарантирует каждому равенство прав и свобод независимо от языка, религии и расы.
По случаю этого знаменательного дня в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «12 ноября – День Конституции» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены официальный документ о Дне Конституции, Конституция Азербайджанской Республики, фотографии, статьи и книги на азербайджанском и других языках.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm.
На традиционной выставке демонстрируются издания о конституционном праве, об истории Конституции, Великом лидере Гейдаре Алиеве и Конституции Азербайджанской Республики и т.д. Отметим, что книги в экспозиции представлены на азербайджанском и иностранных языках.