Milli Kitabxanada “12 Avqust – Beynəlxalq Gənclər Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
12-08-2021
12 avqust Beynəlxalq Gənclər Günüdür. 1998-ci il avqustun 8-dən 12-dək Lissabonda gənclərlə iş üzrə nazirlərin iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq konfransda hər il avqustun 12-nin dünyada Gənclər Günü kimi qeyd olunması qərara alınmışdır.
Tarixən hər bir xalq özünün xoşbəxt gələcəyə olan ümidlərini ilk növbədə gənc nəsillə bağlayır. Gənc nəslin yetişdirilməsi hər bir ölkə üçün ən başlıca məsələdir. Çünki ölkənin gələcəyi, müqəddəratı indiki gənclərdən asılı olacaqdır.
Gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması onun mənsub olduğu xalqın rifahının, ölkənin çiçəklənməsinin rəhnidir. Bu gün böyük iftixarla demək olar ki, müasir Azərbaycan gəncliyi milli-mənəvi dəyərlərimizi, doğma ana dilimizi, ata-babalardan qalan gözəl adət-ənənələrimizi göz bəbəyi kimi qoruyub yaşadır.
12 avqust Beynəlxalq Gənclər Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin gənclərimiz ilə bağlı fikirləri, rəsmi sənədlər, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_gencler_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

12 августа - Международный день молодежи. Решение о его проведении было принято на Всемирной конференции министров по делам молодёжи, состоявшейся в Лиссабоне с 8 по 12 августа 1998 года.
Исторически сложилось так, что каждая нация связывает свои надежды на счастливое будущее с потенциалом молодого поколения. Воспитание молодого поколения является приоритетной задачей каждой страны. Потому что будущее страны, ее судьба - в руках сегодняшней молодежи.
Воспитание молодежи в духе патриотизма – залог благополучия народа, процветания страны. Мы с гордостью можем утверждать, что сегодня молодежь Азербайджана бережет и сохраняет национально-духовные ценности, родной язык, а также прекрасные традиции наших предков.
По случаю «Международного дня молодежи - 12 августа» сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены высказывания выдающихся азербайджанских деятелей о молодежи, официальные документы, фотографии, книги и статьи по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_gencler_gunu/index.htm.