icon E-catalog and library
A virtual exhibition titled "February 14 - International Book Donation Day" was presented to users online at the National Library
13-02-2025
February 14 is International Book Donation Day. This holiday, which has been celebrated since 2012, is associated with the name of Emmy Broadmoor, the founder of the famous children's book website "Delightful Children's Books" in the United States.
The main goal of this holiday, as its name suggests, is to further increase the enthusiasm of the younger generation for reading by donating books. Thus, children develop a love for books, and adults develop the joy of giving and giving gifts.
On this occasion, book donation campaigns, events and exhibitions are organized in many countries of the world.
A virtual exhibition titled "February 14 - International Book Donation Day" was presented to users online at the National Library.
The virtual exhibition features articles published in periodicals on the role of books in intellectual development and the formation of high artistic taste, children and reading, book holidays, reading culture, words, books, reading, libraries, etc., as well as books in Azerbaijani and foreign languages.
You can familiarize yourself with the virtual exhibition using the link https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Kitab_Bagislama_Gunu/index.htm.