Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 80” adlı virtual sərgi və geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
27-03-2025
Milli Kitabxanada böyük, zəngin və şərəfli tarixi yol keçmiş Azərbaycan elminin baş qərargahı – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80-ci ildönümü ilə əlaqədar  “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 80” adlı virtual sərgi  və geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaranması, tarixi, elmin inkişaf mərhələləri, elm ocağının təsisçiləri, alimləri, əməkdaşların elmi tədqiqatları, ayrı-ayrı institutlarının nəşrləri, elmi əsərləri, elmi jurnallar və s. Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, Milli Kitabxananın görkəmli elm xadimləri haqqında nəşr etdiyi biblioqrafiyalar, dövri mətbuatda çap  olunan yubiley məqalələri nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/AMEA/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisi bir həftə davam edəcək.
Qeyd edək ki, 18 mart 2025-ci il tarixində Prezident cənab İlham Əliyev respublikanın ali elmi təşkilatı – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80-ci ili münasibətilə “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Elmlər Akademiyası 1945-ci ilin 27 mart tarixində 15 həqiqi üzvün iştirakı ilə təsis olunub və akademiyanın Nizamnəməsi təsdiq edilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevinin Fərmanı ilə 2003-cü ildə Elmlər Akademiyasına Milli Elmlər Akademiyası statusu verilib.
İlk dəfə olaraq AMEA-nın 30 illik yubileyi 1975-ci il ildə Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və qayğısı nəticəsində qeyd olunub. Sonrakı mərhələdə isə Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə 2005 və 2015-ci illərdə AMEA-nın 60 və 70 illik yubileyləri dövlət səviyyəsində keçirilib.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная выставка под названием «Национальная академия наук Азербайджана — 80» и одноименная масштабная традиционная книжная выставка
27-03-2025
В Национальной библиотеке Азербайджана, в связи с 80-й годовщиной со дня основания Национальной академии наук Азербайджана — главного научного учреждения страны, прошедшего богатый и славный исторический путь, была представлена виртуальная выставка под названием «Национальная академия наук Азербайджана – 80» и масштабная традиционная книжная выставка.
На выставке представлены официальные документы, книги, рассказывающие о создании и истории Национальной академии наук Азербайджана, об этапах развития науки, материалы об основателях учреждения и ученых, научные исследования сотрудников, публикации отдельных институтов, научные труды и журналы, библиографии, изданные Национальной библиотекой Азербайджана о выдающихся научных деятелях и юбилейные статьи, опубликованные в периодической печати. Материалы представлены на азербайджанском и иностранных языках.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/AMEA/index.htm.
Следует отметить, что 18 марта 2025 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» по случаю 80-летия со дня основания высшего научного учреждения страны.
27 марта 1945 года при участии 15-ти первых действительных членов была учреждена Академия наук и был утверждён её Устав. По указу Общенационального лидера Гейдара Алиева в 2003 году Академии наук был присвоен статус Национальной академии наук.
Впервые 30-летний юбилей НАНА был отмечен в 1975 году благодаря инициативе и заботе Великого лидера Гейдара Алиева. В последующие годы, в 2005 и 2015 годах, по соответствующим распоряжениям Президента Ильхама Алиева, 60 и 70-летние юбилеи НАНА были проведены на государственном уровне.