Milli Kitabxanada “8 noyabr Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əzəli tarixi torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində hərbi-siyasi yolla işğaldan azad olundu və şanlı Zəfərə aparan hər bir gün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixli Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən 8 noyabr “Şuşa şəhəri günü” kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar günün təsis olunması Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır.
Həmçinin Şuşanın işğaldan azad edildiyi gün – 8 Noyabr Azərbaycanda Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 noyabr Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində Şuşa şəhəri haqqında  dərc olunan məqalələr, Qarabağ zəfəri, Şuşa şəhərinin tarixi, mədəniyyəti haqqında Azərbaycan və digər dillərdə olan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «8 ноября - День города Шуша».
07-11-2023
8 ноября – день города Шуша. День города Шуша отмечается в Азербайджане впервые.
В результате 44-дневной Отечественной войны были освобождены исконные азербайджанские территории, находившиеся под оккупацией почти 30 лет в связи с военной агрессией Армении. Каждый день, ведущий к славной Победе, был вписан золотыми буквами в историю Азербайджана.
Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 31 июля 2023 года «Об увековечении исторической победы, достигнутой в Отечественной войне, и установлении дней освобожденных городов», 8 ноября отмечается как «День города Шуша». Установление этого знаменательного дня связано с датой освобождения Шуши от оккупации вооруженных сил Армении.
Помимо этого, день освобождения Шуши от оккупации – 8 ноября в Азербайджане отмечается как День Победы.
По этому случаю сотрудники Национальной Библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «8 ноября -День города Шуша».
В виртуальной экспозиции представлены: Указ Президента Азербайджанской Республики об объявлении города Шуша культурной столицей Азербайджана; фотографии; статьи о городе Шуша, опубликованные в периодической печати, книги на азербайджанском и других языках, посвященные победе в Карабахе, истории и культуре древнего города Шуша.