Milli Kitabxanada “8 noyabr Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əzəli tarixi torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində hərbi-siyasi yolla işğaldan azad olundu və şanlı Zəfərə aparan hər bir gün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixli Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən 8 noyabr “Şuşa şəhəri günü” kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar günün təsis olunması Şuşa şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır.
Həmçinin Şuşanın işğaldan azad edildiyi gün – 8 Noyabr Azərbaycanda Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “8 noyabr Şuşa şəhəri günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində Şuşa şəhəri haqqında  dərc olunan məqalələr, Qarabağ zəfəri, Şuşa şəhərinin tarixi, mədəniyyəti haqqında Azərbaycan və digər dillərdə olan kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

November 8 is Shusha city day. Shusha city day is celebrated for the first time in Azerbaijan.
As a result of the military aggression of Armenia, our ancient historical lands, which were under occupation for nearly 30 years, were freed from military and political occupation in the 44-day Patriotic War, and every day leading to the glorious Victory was written in golden letters in the history of Azerbaijan.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated July 31, 2023 on perpetuating the historical victory achieved in the Patriotic War and establishing the days of liberated cities, November 8 is celebrated as "Shusha City Day". The establishment of this significant day is related to the date of the liberation of the city of Shusha from the occupation of the Armenian armed forces.
Also, the day when Shusha was liberated from occupation - November 8 is celebrated as Victory Day in Azerbaijan.
On this occasion, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "November 8 Shusha City Day".
In the virtual exhibition, the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the declaration of the city of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan, photos, articles about the city of Shusha published in the periodical press, books in Azerbaijani and other languages about the victory of Karabakh, the history and culture of the city of Shusha are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Susa_bizimdir_Garabakh_Azerbaycandir/index.htm.