Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin nəzdində Humanitar Kollec də qoşuldu.
Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin nəzdində Humanitar Kollecin direktoru Nərmin Qaralova Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”nın dağıdılmış kitabxanaların bərpa edilməsi istiqamətində vacib bir addım olduğunu qeyd etdi və 1223  nüsxə kitabı  işğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fonduna  bağışladı.

Национальная Библиотека продолжает кампанию по сбору книг в фонд библиотек освобожденных от оккупации районов.
21-05-2021
К кампании по сбору книг, организованной Министерством культуры совместно с Национальной Библиотекой, присоединился также гуманитарный колледж при Азербайджанском государственном университете культуры и искусств. Масштабная кампания по сбору книг была организована для восстановления книжных фондов библиотек, действовавших до начала 90-х гг. на ранее оккупированных азербайджанских территориях. В настоящее время эти территории освобождены от армянской оккупации в результате 44-дневной победоносной войны под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Директор гуманитарного колледжа при Азербайджанском государственном университете культуры и искусств Нармин Гаралова, отметила, что «Кампания по сбору книг для библиотек на освобожденных от оккупации территориях», организованная Министерством культуры совместно с Национальной Библиотекой, является важным шагом на пути к восстановлению разрушенных библиотек. Гаралова подарила фонду библиотек на освобожденных от оккупации регионов 1223 экземпляра книг.