Milli Kitabxanada “Nizami Gəncəvi – 880” adlı elektron daycest virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
11-06-2021
Bu il dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin anadan olmasının 880 illik yubileyi tamam olur. Nizami Gəncəvi bəşəriyyətin bədii fikir salnaməsində yeni səhifə açmış nadir şəxsiyyətlərdəndir. Nəhəng sənətkarın xalqımızın mənəviyyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmiş parlaq irsi əsrlərdən bəri Şərqin misilsiz mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yerini qoruyub saxlamaqdadır.
Dahi şairin 880 illik yubileyi münasibətilə, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 5 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2021-ci ili “Nizami Gəncəvi İli” elan etmişdir.
Həmin sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planını əsas tutaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası “Nizami Gəncəvi – 880” adlı elektron daycest hazırlayıb.
Təqdim olunan elektron daycestdə - (“digest” - ingilis dilindən tərcümədə “xülasə”, “toplu” mənasını verir)  Nizami Gəncəvi haqqında 2017-2021-ci illərdə (may ayına qədər) dövri mətbuat səhifələrində dərc edilmiş 150-dən artıq məqalə araşdırılmış və seçmə yolu ilə istifadəçilərin diqqətinə çatdırılmışdır.
Elektron daycestin hazırlanmasında əsas məqsəd geniş istifadəçi kütləsini görkəmli şairin həyat və yaradıcılığı, ölməz irsi haqqında dərc olunmuş materiallarla tanış etməkdən ibarətdir. Elektron daycestdə məqalələr illər üzrə, daxildə isə əlifba ardıcıllığı ilə verilmişdir.
Elektron daycest ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/Nizami.Gencevi.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям был представлен электронный дайджест в виртуальном режиме под названием «Низами Гянджеви - 880»
11-06-2021
В этом году исполняется 880 лет со дня рождения выдающегося деятеля мировой литературы, гениального азербайджанского поэта и мыслителя - Низами Гянджеви.
Низами Гянджеви - один из немногих исполинов мировой культуры, открывших новую страницу в летописи художественной мысли человечества. Блестящее наследие великого поэта, ставшее неотъемлемой частью духовности нашего народа, по праву занимает уникальное место в несравненных сокровищницах культуры Востока.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 5 января 2021 года в связи с 880-летием великого поэта 2021 год был объявлен «Годом Низами Гянджеви».
В соответствии с этим распоряжением и планом действий Министерства Культуры, Азербайджанской Национальной Библиотекой имени М.Ф.Ахундзаде был подготовлен электронный дайджест под названием «Низами Гянджеви - 880».
В электронном дайджесте («digest» в переводе с английского означает «краткое изложение», «сборник») представлено более 150 статей о Низами Гянджеви, исследованных и выбранных из публикаций в периодических изданиях в 2017-2021 годах (до мая).
Разработка электронного дайджеста имела целью ознакомление широкого круга читателей с материалами о жизни и творчестве великого поэта и его бессмертными произведениями. Статьи в электронном дайджесте представлены в хронологическом порядке, а внутри разделов соблюдается алфавитный порядок.
Желающие ознакомиться с электронным дайджестом могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/Nizami.Gencevi.pdf