Ölkəmizdə keçirilən Qırğız Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində aprelin 25-də M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında "Azərbaycan-Qırğızıstan mədəni-humanitar dostluq əlaqələri" mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub.
Azərbaycan tərəfdən mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynovun, Qırğızıstan tərəfdən mədəniyyət, informasiya, idman və gənclər siyasəti nazirinin birinci müavini Timurlan Ajimaliyevin moderatorluğu ilə gerçəkləşən görüşdə iki ölkənin tanınmış elm, mədəniyyət və incəsənət xadimləri iştirak ediblər.
Söhbət zamanı iki ölkənin milli kitabxanaları arasında kitab mübadiləsi, kino, teatr və mədəniyyətin digər sahələrində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Qırğız Diplomatlar Birliyinin sədri Janıl Tumenbayeva bildirib ki, qloballaşma çağında türk xalqları mədəniyyətini, milli dəyərlərini qorumaqla özünü dünyaya təbliğ etməlidir. O həmçinin Qırğızıstanda çoxsaylı azərbaycanlının yaşadığını və onların diaspor təşkilatının uğurla fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin daha da inkişafında Ulu öndər Heydər Əliyevin rolundan danışıb. Bildirib ki, Heydər Əliyev 1995-ci ildə Bişkekdə “Manas” eposunun minillik yubileyində çıxışı zamanı türksoylu xalqları birliyə səsləyib və bu gün Prezident İlham Əliyev bu yolu uğurla davam etdirir.
Çingiz Aytmatov Fondunun rəhbəri Eldar Aytmatov atasının Azərbaycana bağlığından, buradakı dostları ilə münasibətlərindən danışıb, xatirələrini bölüşüb.
Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Fazil Mustafa, akademiklər Kamal Abdulla, Nizami Cəfərov, tarixçi-alim, diplomat Həsən Həsənov çıxışlarında “Manas” dastanının Azərbaycan xalqına “Dədə Qorqud” eposu qədər doğma olduğunu vurğulayıblar.
Qırğızıstan Milli Tarix Muzeyinin direktoru Jıldız Bakanova, T.Satılqanov adına Qırğızıstan Dövlət Filarmoniyasının direktoru Xalq artisti Kırqızbay Osmonev, Qırğızıstan Milli Konservatoriyasının rektoru Muratbek Beqaliyev, Dövlət dili və dil siyasəti Milli Komissiyasının sədri Melis Murataliyev və Qırğız Respublikası Qəhrəmanı Medetkan Şerimkulov çıxış edərək türk xalqları ədəbiyyatı və mədəniyyətinin qarşılıqlı təbliğinin ölkələrimizin daha da yaxınlaşmasında müstəsna rol oynayacağını bildiriblər.
Bakıda Çingiz Aytmatovun heykəlinin qoyulmasını yüksək qiymətləndirən qonaqlar ölkələrində görkəmli Azərbaycan bəstəkarları Üzeyir Hacıbəyli, Fikrət Əmirov və Arif Məlikovun əsərlərinin mütəmadi səsləndiyini, “Arşın mala alan” filmi, eyni zamanda onun teatrlaşdırılmış versiyasının qırğızlar tərəfindən böyük sevgi ilə qarşılandığını deyiblər.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın Vətən müharibəsində Qələbəsi, torpaqlarımızın uzunillik işğaldan azad edilməsi və ölkəmizin suverenliyinin tam təmin olunmasının da qırğız ictimaiyyətinin sevincinə səbəb olduğu diqqətə çatdırılıb.

25 апреля в Национальной библиотеке Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде в рамках Дней культуры Кыргызстана, проводимых в нашей стране, был организован круглый стол на тему ««Кыргызско-Азербайджанские культурно-гуманитарные дружеские связи».
Во встрече, модератором которой выступили заместитель министра культуры Азербайджана Мурад Гусейнов, и первый заместитель министра культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана Тимурлан Ажималиев, приняли участие известные деятели науки, культуры и искусства двух стран.
В ходе беседы была подчеркнута важность обмена книгами между национальными библиотеками двух стран, а также развития сотрудничества в сфере кино, театра и других сферах культуры.
В своем выступлении председатель Союза дипломатов Кыргызстана Джанил Туменбаева заявила, что в эпоху глобализации тюркские народы должны пропагандировать и продвигать в мире свою культуру и национальные ценности. Она также отметила, что в Кыргызстане проживает много азербайджанцев и успешно действует их диаспорская организация.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о роли Великого лидера Гейдара Алиева в развитии дружественных отношений между двумя странами. Он сообщил, что в 1995 году Гейдар Алиев во время своего выступления на 1000-летнем юбилее эпоса «Манас» в Бишкеке призвал все тюркские народы к единству, и сегодня Президент Ильхам Алиев успешно продолжает этот путь.
Глава Фонда Чингиза Айтматова Эльдар Айтматов, рассказал о привязанности своего отца к Азербайджану, его отношениях со здешними друзьями и поделился воспоминаниями.
Председатель комитета по культуре Милли Меджлиса Фазиль Мустафа, академики Кямал Абдулла и Низами Джафаров, ученый-историк, дипломат Гасан Гасанов в своих выступлениях подчеркнули, что эпос «Манас» дорог для азербайджанского народа точно так же, как и эпос «Деде Горгуд».
В своих выступлениях директор Национального исторического музея КР Жылдыз Бакашова, генеральный директор Кыргызской национальной филармонии им.Т.Сатылганова, народный артист Кыргызбай Осмонов, ректор Кыргызской национальной консерватории Муратбек Бегалиев, председатель Национальной комиссии по государственному языку и языковой политике Мелис Мураталиев, Герой Кыргызской Республики Медеткан Шеримкулов заявили, что взаимное продвижение литературы и культуры тюркских народов сыграет исключительную роль в еще большем сближении наших стран.
Гости высоко оценили установку памятника народному писателю Кыргызстана Чингизу Айтматову в Баку. Они отметили, что в их стране регулярно звучат произведения известных азербайджанских композиторов Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Арифа Маликова, а фильм «Аршин мала алан» и его театральная версия вызывают большой интерес у кыргызстанцев.
В ходе мероприятия также было подчеркнуто, что Победа Азербайджана в Отечественной войне, освобождение азербайджанских земель от многолетней оккупации и полное восстановление суверенитета вызвало большую радость кыргызской общественности.