Milli Kitabxanada “8 noyabr Zəfər günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktından sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başladı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbə əldə etdi. Müzəffər ordumuz 44 gündə şərəfli tarix, qəhrəmanlıq səlnaməsi yazdı. Şərəf və qürur tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri 8 noyabr Şuşanın işğaldan azad edildiyi gün oldu. Azərbaycan Respublikası Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncama əsasən 8 noyabr ölkəmizdə Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Zəfər Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “8 noyabr Zəfər Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasında Zəfər gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı, fotolar, mövzu ilə əlaqədar dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Zəfər gününə və Vətən müharibəsi şəhidlərinə həsr olunan Azərbaycan və digər dillərdə olan kitablar nümayiş olunur.

November 8 is celebrated as Victory Day in Azerbaijan.
On September 27, 2020, after the next act of aggression by the armed forces of Armenia, the Republic of Azerbaijan used the right of self-defense provided by the UN Charter to force the aggressor to peace and to put an end to the occupation of Azerbaijani lands.
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our army achieved a great victory in the 44-day Patriotic War. In 44 days, our victorious army wrote an honorable history and a heroic chronicle. One of the most glorious pages of our history of honor and pride was November 8, the day when Shusha was liberated from occupation. According to the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on December 3, 2020, November 8 is celebrated as Victory Day in our country.
On the occasion of the Victory Day, a virtual exhibition called "November 8 Victory Day" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade.
In the virtual exhibition, the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan, photos, articles published in periodical press pages on the subject, books in Azerbaijani and other languages dedicated to Victory Day and the martyrs of the Patriotic War are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Zefer_gunu/index.htm.