Milli Kitabxanada “8 noyabr Zəfər günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktından sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başladı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun 44 günlük Vətən müharibəsində möhtəşəm qələbə əldə etdi. Müzəffər ordumuz 44 gündə şərəfli tarix, qəhrəmanlıq səlnaməsi yazdı. Şərəf və qürur tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri 8 noyabr Şuşanın işğaldan azad edildiyi gün oldu. Azərbaycan Respublikası Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 3-də imzaladığı Sərəncama əsasən 8 noyabr ölkəmizdə Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Zəfər Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “8 noyabr Zəfər Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasında Zəfər gününün təsis edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı, fotolar, mövzu ilə əlaqədar dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Zəfər gününə və Vətən müharibəsi şəhidlərinə həsr olunan Azərbaycan və digər dillərdə olan kitablar nümayiş olunur.

8 ноября в Азербайджане отмечается как День Победы.
27 сентября 2020 года, после очередного акта агрессии со стороны вооруженных сил Армении, Азербайджанская Республика воспользовалась правом на самооборону, предусмотренным Уставом ООН, чтобы принудить агрессора к миру и положить конец оккупации азербайджанских земель.
Под руководством Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Ильхама Алиева наша армия одержала великую победу в 44-дневной Отечественной войне. За 44 дня доблестная армия Азербайджана создала героическую летопись истории. Одной из самых славных страниц этой летописи почета, чести и гордости стало 8 ноября – день освобождения города Шуши-сердца Карабаха от оккупации! Согласно Указу, подписанному Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым 3 декабря 2020 года, 8 ноября в нашей стране отмечается как День Победы.
В честь этого величайшего знаменательного события сотрудниками Национальной Библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундзаде была подготовлена виртуальная выставка под названием «8 ноября - День Победы».
В виртуальной экспозиции представлены Указ Президента Азербайджанской Республики об праздновании Дня Победы, фотографии и статьи, опубликованные на страницах периодической печати по данной теме, книги на азербайджанском и других языках, посвященные Дню Победы и шехидам Отечественной войны.