Bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Azərbaycan təşkilatın fəaliyyətində yaxından iştirak edir. TÜRKSOY ölkəmizlə bağlı çoxsaylı birgə layihələr həyata keçirib. Təşkilatın “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” layihəsi bu il ikinci dəfə Azərbaycanda reallaşır. 2016-cı ildə bu adı Şəki şəhəri daşımışdı. 2023-cü ildə də “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” missiyasını Şuşa şəhəri davam etdirir.
Oktyabr ayının 15-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Türk dünyası ədəbiyyatı (TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunur) adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olundu.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondundan TÜRKSOY-a üzv olan 6 ölkənin Azərbaycanın, Türkiyənin, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın, Özbəkistanın, Türkmənistanın kitabları, TÜRKSOY-un nəşrləri nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «Литература тюркского мира (посвящена 30-летию ТЮРКСОЙ)»
15-10-2023
В этом году исполняется 30 лет со дня создания Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ. На состоявшейся 12 июля 1993 года в Алматы встрече с участием министров культуры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции и Туркменистана было подписано соглашение о создании Объединенной администрации тюркской культуры и искусства (ТЮРКСОЙ). С 2009 года структура называется Международной организацией тюркской культуры. Секретариат организации находится в столице Турции Анкаре.
Азербайджан активно участвует в деятельности организации, которая осуществила много проектов, связанных с популяризацией культурного и исторического наследия азербайджанского народа. В этом году в Азербайджане во второй раз реализуется инициатива ТЮРКСОЙ «Культурная столица тюркского мира». В 2016 году этот титул был присвоен городу Шеки, а в 2023 году культурной столицей тюркского мира был объявлен город Шуша.
15 октября в Национальной библиотеке Азербайджана пользователям была представлена традиционная книжная выставка под названием «Литература тюркского мира (посвящена 30-летию ТЮРКСОЙ)».
На выставке представлены издания ТЮРКСОЙ, а также книги 6 стран-членов ТЮРКСОЙ: Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Туркменистана.