Bu il Azərbaycanın xalq şairi Məmməd Arazın anadan olmasının 90 ili tamam olur.
Çağdaş milli şeirimizin dəyərli poetik nümunələrini yaradan ustad Məmməd Arazın bədii irsində vətən müqəddəsliyi, xalq məhəbbəti özünəməxsus yer tutur. Məmməd Araz milli istiqlal ideyasını təbliğ edən önəmli simalarından biri olmuşdu. Şairin “Ayağa dur, Azərbaycan” və bu kimi şeirləri 1988-90-cı illər Azərbaycanın milli müstəqillik uğrunda apardığı mücadilə dönəmində böyük mənəvi təkan rolunu oynamışdı. Xalq şairi Məmməd Araz hələ sağlığında ulu öndər Heydər Əliyevin qayğısı ilə Azərbaycanın Əməkdar mədəniyyət işçisi, Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq şairi adlarına layiq görülmüş, dövlət mükafatı almış, “İstiqlal” ordeni ilə təltif edilmişdi.
Məmməd Arazın 90 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycanın xalq şairi Məmməd Araz – 90” adlı elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və yaradıcılığı”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxslər Məmməd Araz haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında nəşrlər”, “Sözləri Məmməd Arazındır”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan materiallar tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazasında həmçinin şairin şeirlərinə bəstələnmiş mahnılar, Xalq şairi Məmməd Arazın radio çıxışı, həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotolar və digər sənədlər də verilmişdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyən http://anl.az/el/emb/M.Araz/index.html linkindən istifadə edə bilər.
Həmçinin Milli Kitabxanada “Xalq şairi Məmməd Araz – 90” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılmışdır. Sərgi 1 həftə davam edəcəkdir.

This year marks the completion of 90 years of birth of the national poet of Azerbaijan, Mammad Araz.
The sacredness of the homeland and the love of the people have a special place in the works of the master Mammad Araz, who created the valuable poetic samples of our contemporary national poetry. Mammad Araz was one of the important figures who preached the idea of national independence. The poet's "Stand Up, Azerbaijan" and some of these poems played a great spiritual role in the period of struggle for national independence of Azerbaijan between 1988 and 1990. People's poet Mammad Araz is still alive, due to the concern of the great leader Heydar Aliyev, he was deemed worthy of the name of Azerbaijan's modern civil servant, professional civil servant, People's poet, and was honored by the state. He received the title and was rewarded with the "İstiglal" order.
On the occasion of the 90th anniversary of Mammad Araz, the electronic information base called "Mammad Araz - 90, the folk poet of Azerbaijan" was prepared by the colleagues of the National Book of Azerbaijan. Electronic information base “Official texts”, “Life and creativity”, “Basic history of life and activity”, “About the magnificent personalities Mammad Araz”, “His works”, “Publications about him”, “Its words are of Mammad Araz”, “Photo gallery” and “ It consists of “Video gallery” sections. The materials presented in the base are given with their full texts.
In the electronic information base, hymns based on the poet's poems, radio appearances of the folk poet Mammad Araz, photographs reflecting his life and activities, and other documents are also provided.
Those who want to get acquainted with the electronic information base can use the link http://anl.az/el/emb/M.Araz/index.html.
Also, a traditional book exhibition called "People's poet Mammad Araz - 90" was opened in National Library. The exhibition will continue for 1 week.