Noyabr ayının 6-da Latviya Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Edqars Skuya Milli Kitabxananın qonağı olmuşdur.
Görüş zamanı Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov qonağı salamlamış, onu kitabxanada görməkdən məmnun olduğunu vurğulamışdır. Direktor cənab səfirə Azərbaycan Milli Kitabxanası, eləcə də kitabxanada fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında açılan Latviya daimi guşəsi haqqında məlumat vermiş, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Latviya Milli Kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun imzalandığından, beynəlxalq kitab mübadiləsi və ikitərəfli tədbirlərin təşkilindən, digər əməkdaşlıq münasibətlərindən və həyata keçirilən beynəlxalq kitab mübadiləsindən söz açmışdır.
Səfir Edqars Skuya Azərbaycan Milli Kitabxanasını ilk dəfə ziyarət etdiyini və burada olmaqdan məmnun olduğunu qeyd etmişdir. O, professor Kərim Tahirov başda olmaqla bütün kitabxana kollektivini Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik etmiş və ölkələrimiz arasında istər siyasi, istərsə də mədəniyyət sahəsində mövcud olan sıx beynəlxalq əməkdaşlıq münasibətlərindən qürur hissi duyduğunu vurğulamışdır.
Görüş çərçivəsində cənab səfir “Heydər Əliyev” guşəsini ziyarət etmiş və burada nümayiş olunan kitablarla tanış olmuşdur.
Direktor Kərim Tahirov Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında fəaliyyət göstərən Latviya daimi guşəsində nümayiş olunan kitabların daim yeniləndiyini və hər zaman oxucuların diqqət mərkəzində olduğunu cənab səfirə söyləmişdir.
Daha sonra səfir Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalında fəaliyyət göstərən Latviya daimi guşəsində nümayiş olunan kitablarla tanış olmuşdur. O, bu kitablar vasitəsilə azərbaycanlı oxucuların Latviyanın tarixi və mədəniyyəti haqqında məlumat əldə edə bilməsinin vacibliyini qeyd etmişdir.
Sonda səfir Edqars Skuya Latviya Milli Kitabxanası adından Azərbaycan Milli Kitabxanasına Latviya Respublikasının ədəbiyyatını, tarixini, mədəniyyətini və s. əks etdirən kitablar hədiyyə etmişdir.
Professor Kərim Tahirov da öz növbəsində qonağa Milli Kitabxana adından “Bakı simfoniyası”, “Azərbaycan Milli Kitabxanası” və “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” adlı kitabları hədiyyə etmişdir.

Edgars Skuya, newly appointed ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Latvia to our country, visited the National Library of Azerbaijan
06-11-2023
On November 6, the newly appointed ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Latvia to our country, Edgars Skuya, was a guest of the National Library.
During the meeting, the director of the National Library, professor Karim Tahirov, greeted the guest and emphasized that he was pleased to see him in the library. The director informed the ambassador about the Azerbaijan National Library, as well as the Latvian permanent corner opened in the International Cooperation hall operating in the library. He spoke about the international book exchange.
Ambassador Edgars Skuya noted that he visited the National Library of Azerbaijan for the first time and was happy to be here. He congratulated the entire library team, led by Professor Karim Tahirov, on the occasion of the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan and emphasized that he is proud of the close international cooperation between our countries, both in the political and cultural fields.
Within the framework of the meeting, Mr. Ambassador visited “Heydar Aliyev” corner and got acquainted with the books displayed there.
Director Karim Tahirov told Mr. Ambassador that the books displayed in the Latvian permanent corner operating in the Hall of International Cooperation are constantly updated and are always in the center of attention of readers.
Later, the ambassador got acquainted with the books displayed in the Latvian permanent corner operating in the Hall of International Cooperation. He noted the importance of Azerbaijani readers being able to obtain information about the history and culture of Latvia through these books.
In the end, Ambassador Edgars Skua presented the literature, history, culture, etc. of the Republic of Latvia to the National Library of Azerbaijan on behalf of the National Library of Latvia.
Professor Karim Tahirov, on behalf of the National Library, presented the guest with the books “Baku Symphony”, “Azerbaijan National Library” and “Azerbaijani carpets in world collections”