Milli Kitabxana “25 noyabr Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
Məlum olduğu kimi noyabr ayının 25-i Kəlbəcər şəhəri günüdür. Kəlbəcər şəhəri günü Azərbaycanda ilk dəfədir qeyd olunur. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əzəli tarixi torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində hərbi-siyasi yolla işğaldan azad olundu və şanlı Zəfərə aparan hər bir gün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixli Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən 25 noyabr “Kəlbəcər şəhəri günü” kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar günün təsis olunması Kəlbəcər şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır.
Bununla bağlı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “25 noyabr Kəlbəcər  şəhəri günü” adlı virtual  və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasında iqtisadi rayonların yeni bölgüsü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində Kəlbəcər şəhəri haqqında dərc olunan məqalələr və ensiklopedik məlumatlar, Qarabağ zəfəri, Kəlbəcər şəhərinin tarixi haqqında kitablar, ənənəvi sərgidə isə ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Vətən müharibəsini və Böyük Zəfəri əks etdirən kitablar və s. materiallar  nümayiş olunur. nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/kelbecer_seheri_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

As it is known, November 25 is the day of Kalbajar city. Kalbajar city day is celebrated for the first time in Azerbaijan. As a result of the military aggression of Armenia, our ancient historical lands, which were under occupation for nearly 30 years, were freed from military and political occupation in the 44-day Patriotic War, and every day leading to the glorious Victory was written in golden letters in the history of Azerbaijan.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated July 31, 2023 on perpetuating the historical victory achieved in the Patriotic War and establishing the days of liberated cities, November 25 is celebrated as "Kalbajar City Day". The establishment of this significant day is related to the liberation of the city of Kalbajar from the occupation of the Armenian armed forces.
In this regard, the staff of the National Library prepared a virtual and traditional exhibition called "November 25 Kalbajar City Day".
In the virtual exhibition, the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the new division of economic regions in the Republic of Azerbaijan, photos, articles and encyclopedic information about the city of Kalbajar published in the periodical press, books about the victory of Karabakh, the history of the city of Kalbajar, in the traditional exhibition and in the traditional exhibition the Motherland preserved in the fund of the National Library books depicting the war and the Great Victory, etc. materials are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/kelbecer_seheri_gunu/index.htm.