“Kaspi” qəzetinin (1893-1917-ci illər) və Rusiya müsəlmanları qəzetlərinin (1908-1917-ci illər) elektron variantları Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə olunmuşdur
20-02-2017
Fevral ayının 17-də Beynəlxalq Mətbuat Mərkəzində “Kaspi” – Maarifçilik meydanı” kitabının və “Artkaspi.az” saytının təqdimat mərasimində “Kaspi” Təhsil Şirkətinin və “Kaspi” qəzetinin təsisçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sona Vəliyeva tarixi “Kaspi” qəzetinin (1893-1917-ci illər) və Rusiya müsəlmanları qəzetlərinin (“İslam Dünyası” (1913), “Müsəlman”qəzeti-Qafqaz müsəlmanlarının orqanı (1908-1911), “Müsəlman” qəzeti (1912-1914), “Müsəlman dünyası”- Rusiya Elmlər Akademiyası (1917), “Türküstan vilayəti- ictimai-siyasi, ədəbi qəzet” (1916), “Müsəlmançılıq Dünyası -ictimai-siyası, ədəbi qəzet” (1911-1912)) hard diskə yazılmış elektron variantını Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirova təqdim etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Kərim Tahirov “Kaspi” və digər Rusiya müsəlmanları qəzetlərinin arxivini Milli Kitabxanaya bağışladığı üçün şirkətə və Sona xanıma dərin təşəkkürünü bilidirmiş və XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində “Kaspi” qəzeti və onun ətrafinda toplaşan maarifçi ziyalılarımızın və mesenatlarımızın başladığı ənənələrin müasir “Kaspi” şirkəti və “Kaspi” qəzeti tərəfindən davam etdirilməsini təqdirəlayiq hal hesab etmişdir. O, həmçinin qeyd etmişdir ki, belə bir qiymətli bazanın Milli Kitabxanaya təqdim olunması  XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda maarifçilik hərəkatının, milli oyanış və milli məfkurə tariximizin tədqiqində oxucularımızın, alim və tədqiqatçıların yaxın köməkçisinə çevriləcəkdir, habelə Azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşmasında mühüm əhəmiyyəti olan bir dövrü əhatə edən “Kaspi” qəzetinin materialları ciddi tədqiqatlar mövzusuna çevriləcəkdir.
Milli Kitabxananın çoxminli oxucuları, alimlər, tədqiqatçılar, eləcə də kollektivimiz adından “Kaspi” qəzetinin və digər müsəlman qəzetlərinin  arxivini ölkəmizə gətirdiyi üçün Sona xanım Vəliyevaya və bu işdə əməyi olan bütün insanlara təşəkkürümüzü bildiririk.
Hazırda həmin materiallar üzərində lazımi işlər aparılır və tezliklə kitabxananın saytı vasitəsilə oxucuların və tədqiqatçıların istifadəsinə təqdim olunacaqdır.

17 февраля в Международном Центре Печати на презентации книги «Каспий – пространство просветительства» и сайта «Artkaspi.az» исследователь газеты «Каспий», доктор философии по филологии Сона Велиева представила директору Азербайджанской Национальной Библиотеки профессору Кериму Тахирову записанные на жесткий диск электронные варианты газет «Каспий» (1893-1917 годы), газеты российских мусульман («Исламский мир» (1913), печатного органа кавказских мусульман - газеты «Мусульманин»1908-1911 и 1912-1914 годов, «Мусульманский мир» - Российская Академия Наук (1917) и др. печатных изданий.
Выступивший на презентации Керим Тахиров выразил глубокую признательность Соне-ханум за передачу архива газет российских мусульман Национальной Библиотеке и подчеркнул, что газета «Каспий», собравшая вокруг себя в конце XIX-начале ХХ века видных представителей интеллигенции и меценатов, заложила славные традиции просветительства, которые успешно продолжаются в наши дни. «Теперь каждый желающий, каждый интересующийся историей азербайджанской печати и вопросами просвещения, становления национального самосознания может обратиться к материалам данной базы», - добавил директор в конце своей речи.
От имени многочисленной армии исследователей, студентов, ученых, читателей он вновь выразил глубокую признательность Соне ханум Велиевой и всем, кто принимал участие в разработке архива газеты «Каспий» и создании электронной базы.
В настоящее время над материалами ведется необходимая работа и в скором времени они будут представлены на сайте библиотеки читателям и исследователям.