İyunun 8-də M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə İran İslam Respublikasının Milli Kitabxana və Arxivi arasında onlayn formada Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb.
Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov Milli Kitabxanası ilə İran İslam Respublikasının Milli Kitabxana və Arxivi arasında təxminən 2000-ci illərin əvvəllərində qurulan əməkdaşlıq əlaqələrinin danışıb: “Bu gün imzalanacaq əməkdaşlıq memorandumu bu əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə, genişlənməsinə səbəb olacaqdır. O qeyd edib ki, hər iki ölkənin qədim tarixi, ortaq mədəni dəyərləri vardır. Biz İran İslam Respublikasının Milli Kitabxanası ilə bir sıra beynəlxalq miqyaslı layihələrdə və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin Milli Kitabxanaları Təşkilatı çərçivəsində fəal əməkdaşlıq edirik. Bir həftədən sonra bu təşkilatın növbəti konfransında onlayn iştirak edəcəyik”.
İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Seyid Abbas Musəvi bildirib ki, hər iki ölkənin iqtisadi, siyasi sahədə inkişaf edən yaxınlığı mədəniyyət sahəsində də imzalanan bu memorandumdan sonra daha da möhkəmlənəcəkdir: “İran dünyanın ən zəngin kitab bazarlarından birinə malikdir və hər il keçirilən beynəlxalq kitab sərgiləri buna əyani sübutdur. Bildirmək istəyirəm ki, bu il Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə “Nizami Gəncəvi İli” elan olunması və hər iki ölkənin kitabxana sahəsində Nizami Gəncəvi əlyazmalarının mübadiləsi bu əməkdaşlığın ilkin göstəricisi olacaqdır”.
Diplomat qeyd edib ki, Mədəniyyət naziri Anar Kərimovla görüşərkən İran kitabxanalarında saxlanılan qədim əlyazma nüsxələrinin Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsi barədə razılığa gəlinib. Bildirib ki, İran Mərkəzi Kitabxanası köhnə nəşrlərin restovrasiyasında böyük təcrübəyə malikdir.
Sonra İran İslam Respublikasının Milli Kitabxana və Arxivinin müdiri Əşrəf Boroujerdi çıxış edərək bildirib ki, imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi hər iki ölkə arasında qarşılıqlı fikir mübadiləsinin yaranmasına, əməkdaşlığın genişlənməsinə səbəb olacaqdır. Bu əməkdaşlıq müqaviləsindən daha çox iki ölkə Milli kitabxanalarının gənc oxucuları, alimləri, ziyalıları faydalanacaq və yaranan fürsətdən bəhrələnəcəklər.
İran Mərkəzi Kitabxanasında “Xalqlar salonu” olduğunu deyən Əşrəf Boroujerdi bildirib ki, həmin salonda müxtəlif ölkələrin tarixi, mədəniyyətləri nümayiş olunur. Həmin guşədən də daha çox istifadə edən məhz gənc oxuculardır. O, məhz bu guşədə Azərbaycan ədəbiyyatına, tarixinə, mədəniyyətinə dair materialların nümayiş olunacağı bir bölmənin yaradılacağını bildirib.
Əşrəf Boroujerdi, həmçinin qeyd edib ki, İran Mərkəzi Kitabxanasında Nizami Gəncəvinin 192 əlyazması, 1 daş kitabəsi və UNESCO-da qeydə alınan “Xəmsə”nin ən qədim nüsxəsi saxlanılır.
Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında da “Beynəlxalq Əməkdaşlıq zalı” vardır ki, həmin zalda 14 ölkənin tarixinə, mədəniyyətinə dair ədəbiyyatlar nümayiş olunur. “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində Nizami Gəncəviyə məxsus Tehranda saxlanılan ən qədim əlyazma nüsxələrin digital nüsxələrinin Azərbaycan Milli Kitabxanasına verilməsi böyük təqdirəlayiq addım olacaqdır.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası dünyanın 48 ölkəsində saxlanılan 100-dən artıq Nizami əlyazmalarının digital nüsxələrini artıq əldə edib və payızda Bakıda onların sərgisi keçiriləcək.

8 июня состоялась церемония подписания меморандума о сотрудничестве между Азербайджанской Национальной Библиотекой имени М.Ф.Ахундзаде и Национальной библиотекой и архивом Исламской Республики Иран в онлайн форме.
Директор библиотеки, профессор Керим Тахиров, рассказал о сотрудничестве, налаженном в начале 2000-х годов между Азербайджанской Национальной Библиотекой и Национальной библиотекой и архивом ИРИ.
«Подписание Меморандума о сотрудничестве, послужит укреплению и расширению дальнейших связей. Обе страны имеют древнейшую историю и общие культурные ценности. Мы активно сотрудничаем с Национальной библиотекой ИРИ в рамках совета Национальных Библиотек стран-членов Организации Экономического Сотрудничества (ОЭС) и в ряде международных проектов. На следующей неделе АНБ примет онлайн участие на очередной конференции данной организации». – отметил далее директор АНБ.
Посол ИРИ в Азербайджане Сейед Аббас Мусави подчеркнул важность меморандума: «Подписанный меморандум будет способствовать укреплению уже развиваюшихся экономических и политических отношений между двумя странами. В Иране проводится одна из самых крупнейших книжных ярмарок в мире, и ежегодные международные книжные выставки - яркое тому подтверждение. По распоряжению Президента Ильхама Алиева нынешний год в Азербайджане объявлен годом Низами Гянджеви. Хочу отметить , что обмен рукописями Низами Гянджеви в библиотечной сфере обеих стран, будет показателем этого сотрудничества», - добавил Мусави.
Дипломат отметил, что в ходе встречи с министром культуры Анаром Керимовым было достигнуто соглашение о передаче хранящихся в иранских библиотеках древних рукописей Национальной Библиотеке Азербайджана. По его словам, Центральная библиотека Ирана имеет богатый опыт в реставрации старых изданий.
Затем выступил директор Национальной библиотеки и архивов ИРИ Ашраф Боруджерди и сказал, что подписанное соглашение о сотрудничестве ознаменуется расширением сотрудничества между двумя странами.
«Это соглашение пойдет на пользу и во благо юных читателей, ученых и представителей интеллигенции Национальных библиотек двух стран. В Центральной библиотеке Ирана есть так называемый «Зал народов», где представлены истории и культуры разных стран. В этом книжном уголке, которым в основном пользуются именно молодые читатели, будет создана секция, где будут размещены материалы по литературе, истории и культуре Азербайджана», - добавил Боруджерди.
Он также отметил, что в Центральной библиотеке Ирана хранятся 192 рукописи Низами Гянджеви, один петроглиф, и зарегистрированный в ЮНЕСКО, самый старинный экземпляр «Хамсе»(«Пятерицы»).
Было сказано также, что в Национальной Библиотеке Азербайджана есть «Зал международного сотрудничества», в котором представлены материалы по истории и культуре 14 стран.
В рамках «Года Низами Гянджеви», Азербайджанской Национальной Библиотеке будут переданы цифровые копии древнейших рукописей Низами Гянджеви, хранящихся в Тегеране. Это будет достойным шагом со стороны Ирана.
Было отмечено, что Национальная Библиотека Азербайджана уже преобрела электронные копии более 100 рукописей Низами, хранящихся в 48 странах мира, и их выставка состоится осенью в Баку.