Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olundu
22-05-2021
May ayının 23-də Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaranmasından 98 il ötür. M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası – Azərbaycanda kitabxana işi sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən, milli nəşrləri, xarici ölkələrdə Azərbaycan haqqında nəşr olunmuş çap məhsullarını və Azərbaycan müəlliflərinin əsərlərini, dünya əhəmiyyətli nəşrləri, o cümlədən xarici dillərdə çap olunmuş məlumat daşıyıcılarını toplayıb mühafizə edən kitabxana və dövlət kitabsaxlayıcısıdır.Azərbaycanın ən böyük kitabxanası olaraq Qafqazda və Avropada ən böyük milli kitabxanalardan biridir.
Bu münasibətlə, kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri, fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

23 мая исполняется 98 лет со дня основания Азербайджанской Национальной Библиотеки. Азербайджанская Национальная Библиотека имени М.Ф.Ахундова, осуществляющая государственную политику в области библиотечного дела в Азербайджане, является крупнейшим государственным книгохранилищем. Ее фонд располагает национальными, а также всемирно известными изданиями, произведениями отечественной печати, печатными изданиями об Азербайджане, опубликованными за рубежом, носителями информации на иностранных языках. Являясь самой большой библиотекой в Азербайджане, она входит в число крупнейших национальных библиотек на всем Кавказе и в Европе.
В связи с этим сотрудники библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Азербайджанская Национальная Библиотека». На виртуальной выставке представлены: Постановление Кабинета Министров Азербайджанской Республики о Национальной Библиотеке, высказывания выдающихся деятелей, издания библиотеки, книги, статьи и фотоматериалы по данной тематике.