Milli Kitabxana “20 noyabr Ağdam şəhəri günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgini təqdim edib
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əzəli tarixi torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində hərbi-siyasi yolla işğaldan azad olundu və şanlı Zəfərə aparan hər bir gün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixli Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən 20 noyabr “Ağdam şəhəri günü” kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar günün təsis olunması Ağdam şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır.
Bununla bağlı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “20 noyabr Ağdam şəhəri günü” adlı virtual  və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasında iqtisadi rayonların yeni bölgüsü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində Ağdam şəhəri haqqında dərc olunan məqalələr, Qarabağ zəfəri, Ağdam şəhərinin tarixi  haqqında kitablar, ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Vətən müharibəsini və Böyük Zəfəri əks etdirən kitablar və s. materiallar  nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Agdam_isgaldan_azad_edildi!/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

The National Library presented the virtual exhibition "November 20 Aghdam City Day".
As a result of the military aggression of Armenia, our ancient historical lands, which were under occupation for nearly 30 years, were freed from military and political occupation in the 44-day Patriotic War, and every day leading to the glorious Victory was written in golden letters in the history of Azerbaijan.
According to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated July 31, 2023 on perpetuating the historical victory achieved in the Patriotic War and establishing the days of liberated cities from occupation, November 20 is celebrated as "Aghdam City Day". The establishment of this significant day is related to the date of liberation of Agdam city from the occupation of Armenian armed forces.
In this regard, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "20 November Aghdam City Day".
The decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the new division of economic regions in the Republic of Azerbaijan, photos, articles about the city of Agdam published in periodicals, books about the victory of Karabakh, and the history of the city of Agdam are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Agdam_isgaldan_azad_edildi!/index.htm.