Milli Kitabxana “20 noyabr Ağdam şəhəri günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgini təqdim edib
Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 30 ilə yaxın işğal altında qalmış əzəli tarixi torpaqlarımız 44 günlük Vətən müharibəsində hərbi-siyasi yolla işğaldan azad olundu və şanlı Zəfərə aparan hər bir gün Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 31 iyul 2023-cü il tarixli Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi qələbəni əbədiləşdirmək və işğaldan azad edilmiş şəhərlərin günlərini təsis edilməsi haqqında Sərəncamına əsasən 20 noyabr “Ağdam şəhəri günü” kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar günün təsis olunması Ağdam şəhərinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalından azad edilməsi tarixi ilə bağlıdır.
Bununla bağlı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “20 noyabr Ağdam şəhəri günü” adlı virtual  və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Azərbaycan Respublikasında iqtisadi rayonların yeni bölgüsü haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı, fotolar, dövri mətbuat səhifələrində Ağdam şəhəri haqqında dərc olunan məqalələr, Qarabağ zəfəri, Ağdam şəhərinin tarixi  haqqında kitablar, ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Vətən müharibəsini və Böyük Zəfəri əks etdirən kitablar və s. materiallar  nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Agdam_isgaldan_azad_edildi!/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

20 ноября – День города Агдам. День города Агдам отмечается в Азербайджане впервые.
Во время победоносной 44-дневной Отечественной войны были освобождены исконные азербайджанские территории, находившиеся под оккупацией почти 30 лет в результате военной агрессии Армении. Каждый день, приближающий Азербайджан к великой Победе, был вписан золотыми буквами в его историю.
Указом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева от 31 июля 2023 года «Об увековечении исторической победы, завоеванной в Отечественной войне, и учреждении дней освобожденных от оккупации городов», 20 ноября отмечается как «День города Агдам». Установление этого знаменательного дня связано с датой освобождения города Агдам от оккупации.
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную и традиционную выставку под названием «20 ноября - день города Агдам».
В виртуальной экспозиции: Указ Президента Азербайджанской Республики о новом делении экономических районов в Азербайджанской Республике; фотографии; статьи о городе Агдам, опубликованные в периодических изданиях; книги о победе в Карабахской войне, об истории города Агдам.
На традиционной выставке представлены книги из фонда Национальной библиотеки, посвященные 44-дневной Отечественной войне и Великой Победе.