Milli Kitabxanada “9 May – Faşizm üzərində Qələbə Günüdür” adlı sərgi istifadəçilərə onlayn rejimdə təqdim olunub
08-05-2021
Hər il Azərbaycanda 9 May – Faşizm üzərində Qələbə Günü kimi qeyd olunur. Çünki Böyük Vətən müharibəsi illərində xalqımız həm ön, həm də arxa cəbhədə çox böyük qəhrəmanlıq və şücaət nümunələri göstərmişdir. Müharibə illərində Azərbaycanın 600 mindən çox igid oğul və qızı cəbhəyə yollanmış, Azərbaycan diviziyaları Qafqazdan Berlinə qədər şərəfli döyüş yolu keçmişdir. 170 mindən çox azərbaycanlının orden və medallarla təltif edilməsi, 130 nəfər həmyerlimizin isə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülməsi buna əyani sübutdur. Əgər o vaxt Azərbaycan nefti cəbhəyə göndərilməsəydi, bu müharibə qələbə ilə bitə bilməzdi.
İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülmüş həmyerlimiz Həzi Aslanovun, İsrafil Məmmədovun, Azərbaycan şahini Hüseynbala Əliyevin, Mehdi Hüseynzadənin, Gəray Əsədovun, komandirinin həyatını xilas etmək üçün sinəsini düşmən gülləsinə sipər edən dənizçi Qafur Məmmədovun, partizan hərəkatının fəal iştirakçısı, “Fransanın Milli Qəhrəmanı” fəxri adına layiq görülmüş Əhmədiyyə Cəbrayılovun, qadınlarımızdan təyyarəçi Züleyxa Seyidməmmədovanın, snayperçi Ziba Səlimovanın, gəmi kapitanı Şövkət Səlimovanın və başqa həmvətənlərimizin adları dillər əzbəri olmuş, tarixə düşmüşdür.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “9 May ­– Faşizm üzərində Qələbə Günüdür” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxslərinin Qələbə Günü haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/9_May_Fasizm_uzerinde_qelebe_gunudur/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в онлайн режиме под названием «9 мая - День Победы над фашизмом».
08-05-2021
9 мая в Азербайджане ежегодно отмечается как День Победы над фашизмом. В годы Великой Отечественной войны народ Азербайджана продемонстрировал прекрасные образцы героизма и отваги как на передовой, так и в тылу. Во время войны более 600 тысяч отважных сынов и дочерей Азербайджана отправились на фронт, а азербайджанские дивизии прошли славный боевой путь от Кавказа до Берлина. То, что более 170 тысяч уроженцев Азербайджана были награждены орденами и медалями, а 130 наших соотечественников удостоены звания Героя Советского Союза - наглядное подтверждение беспримерного мужества и героизма азербайджанских граждан. С уверенностью можно сказать, что Бакинская нефть стала одним из основных факторов в победе над фашизмом.
Наш героические соотечественники:  дважды Герой Советского Союза - Ази Асланов и Исрафил Мамедов; отважный лётчик-истребитель- Гусейнбала Алиев; разведчик Мехти Гусейнзаде; пехотинец  Герай Асадов; матрос Гафур Мамедов,  героически бросившийся на выручку командиру и прикрывший его своей грудью от вражеских пуль; активный участник партизанского движения, «Национальный герой Франции» - Ахмедийя Джабраилов; наша первая боевая летчица - Зулейха Сеидмамедова; снайпер-разведчик - Зиба Ганиева; капитан морского парохода Шовкет Салимова и многие другие своим мужеством  и доблестью вписали новые страницы в славную историю азербайджанского народа.
В связи с этим сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «9 мая - День Победы над фашизмом». На виртуальной выставке представлены высказывания выдающихся азербайджанских деятелей о Дне Победы, фотоматериалы, книги и статьи по данной теме.