18 sentyabr – dahi Azərbaycan bəstəkarı və musiqişünası, milli bəstəkarlıq məktəbinin banisi, müasir Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin qurucusu, Şərqdə ilk opera və musiqili komediyaların yaradıcısı, böyük mütəfəkkir alim, pedaqoq, dramaturq, publisist Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü - ölkəmizdə musiqi bayramı kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Üzeyir Musiqi Gününün keçirilməsi haqqında” 1995-ci il 18 sentyabr tarixli Fərmanına uyğun olaraq hər il sentyabrın 18-də ənənəvi Üzeyir Musiqi Günü keçirilir. Bunun da böyük mədəni və tarixi əhəmiyyəti vardır. Bu, Üzeyir Hacıbəylinin adının və irsinin əbədiləşdirilməsi, qorunması, təbliği və gələcək nəsillərə ötürülməsi yolunda atılan mühüm addımdır.
Bu gün adını çox iftixarla qeyd etdiyimiz Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan musiqi mədəniyyəti tarixində yeni gəlişmə yollarının və milli bəstəkarlıq məktəbinin özülünü qoymaqla yanaşı, Azərbaycan musiqisi tarixində ilk opera, ilk musiqili komediya və bir sıra digər janrlarda ilk nümunələrin yaradıcısı kimi xatırlanır. Onun işıqlı xatirəsi xalqının qəlbində əbədi olaraq daim yaşayacaq.
Milli Musiqi Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 Sentyabr – Milli Musiqi Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitablar, məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «18 сентября - День национальной музыки»
17-09-2021
18 сентября – в день рождения великого азербайджанского композитора Узеира Гаджибекова, в нашей стране отмечается как День национальной музыки. Узеир Гаджибеков -  всемирно известный композитор и музыковед, выдающийся мыслитель, ученый, педагог, драматург, публицист, корифей музыкальной культуры Азербайджана, основатель национальной композиторской школы, автор первых опер и музыкальных комедий на Востоке.
Согласно Указу Президента Азербайджана от 18 сентября 1995 года «О проведении Дня музыки Узеира» ежегодно 18 сентября в Азербайджане отмечается как День музыки Узеира, что имеет большое культурное и историческое значение. Это является важным шагом на пути к увековечиванию, защите и передаче имени и наследия Узеира Гаджибекова будущим поколениям.
Узеир Гаджибеков, имя которого сегодня мы вспоминаем с безграничной гордостью, наряду с тем, что заложил основу новых путей развития в истории азербайджанской музыкальной культуры и национальной композиторской школы, также является создателем первой оперы и музыкальной комедии, первых образцов в ряде других жанров в истории азербайджанской музыки. Светлая память о нем навсегда останется в сердцах азербайджанского народа.
По случаю Дня национальной музыки сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «18 сентября - День национальной музыки». На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотоматериалы по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Milli_Musiqi_gunu/index.htm.