Milli Kitabxanada “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
17-06-2021
Bu gün – 18 iyun Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 iyun tarixli Fərmanı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci ildə ölkəmizdə ilk “İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunduğu nəzərə alınaraq Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi təsis edilmişdir.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

Today, June 18, is marked as National Human Rights Day in Azerbaijan. In 1998, the State Program on Protection of Human Rights was approved for the first time by Heydar Aliyev, National Leader of Azerbaijan. Taking into account that ensuring human rights is one of the main priorities of state policy, the National Human Rights Day was established in Azerbaijan by the Decree of President Ilham Aliyev dated June 17, 2007.
On this occasion, the staff of the National Library of Azerbaijan has prepared a virtual exhibition entitled “June 18 – National Human Rights Day”. The virtual exhibition includes books and articles related to the topic.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/18_iyun/index.html