Milli Kitabxanada “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
17-06-2021
Bu gün – 18 iyun Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 17 iyun tarixli Fərmanı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci ildə ölkəmizdə ilk “İnsan hüquqları müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq edildiyi və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunduğu nəzərə alınaraq Azərbaycanda Milli İnsan Hüquqları günü kimi təsis edilmişdir.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «18 июня - Национальный день прав человека»
17-06-2021
Сегодня, 18 июня, в Азербайджане отмечается Национальный день прав человека.
8 июня 1998 года Общенациональным лидером Азербайджана Гейдаром Алиевым впервые была утверждена «Государственная программа защиты прав человека». Этим самым было положено одно из основных направлений государственной политики в сфере защиты прав человека.   Указом  Президента Ильхама Алиева от 17 июня 2007 года 18 июня в Азербайджане отмечается как Национальный день прав человека.
В связи с этим сотрудники Национальной Библиотеки представили пользователям выставку в виртуальном режиме под названием «18 июня - Национальный день прав человека». На виртуальной выставке представлены книги и статьи по данной тематике.